Basketbol Dünya Rekorları

Basketbol hem kendi içerisinde barındırmış olduğu hikayeler hem de kırılmış olan rekorlar ile geçmişten günümüze kadar ilgiyle takip edilen spor dallarından bir tanesidir. Aksiyonun sürekli hale gelmesi ve maç içinde de farklı senaryoların üretiliyor olması da bu sporu cezbedici kılan olguların başında gelmektedir. Basketbol dünya rekorları arasında da oldukça farklı gelişmelerin var olduğuna yakından tanıklık edebiliyoruz.

Örneğin bir maçta en çok sayı atan, arkası dönük potaya sayı gönderen, belirli bir süre diliminde en çok sayının atılması gibi farklı başlıklar altında bu incelenebilir. 1 dakika içerisinde en fazla 3’lük atma başarısını gösteren bir grup Harlem olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar sadece şov için bir basketbol şenliği düzenleniyor olsa da kendileri rekorun sahibi olarak tarihe geçmeyi başarmıştır.

Basketbol En Çok Sayı Atan

İnsanların en çok merak etmekte olduğu rekorlardan bir tanesi de sayı atmaya yönelik oluyor. Basketbol en çok sayı atan ve bunu bugüne kadar güncel hali ile bizlere sunan isim ise çok uzaktan bilinen bir oyuncu değil. 1962 yılında oynanan maçta tam tamına 100 sayıyı rakip potaya göndermeyi başaran Wilt Chamberlein hala bu rekoru elinde bulunduruyor.

Çok uzun olmayacak bir süre içerisinde 100 sayının atılmış olması kırılması zor bir rekor olarak günümüze kadar gelmiştir. 80-90 sayı bandında sayı atan oyuncular olmasına rağmen Amerikalı oyuncunun rekoru hala güncel haliyle tarih kitaplarında kendisine yer buluyor.

Türkiye Basketbol Sayı Rekoru

Sadece dünya çapında değil aynı zamanda Türkiye liglerinde de kırılmış olan rekorların oldukça ilgi çekici olduğunu düşünüyoruz. Türkiye basketbol sayı rekoru ise 1988 yılında Erman Kunter tarafından kırılmış olarak gözler önünde yer alıyor. Atmış olduğu 153 sayı ile bu alanda yerini kimseye kaptırmamayı sağlayan ünlü oyuncu ilk devrede de 81 sayı ile yine basketbol tarihinde yer edinmiş durumda.

Farklı takımlarda forma giymesine rağmen Türk basketbolunun mihenk taşlarından bir tanesi olan Kunter şu anda ise kariyerine teknik adam olarak devam ediyor. Böylesine bir sayı rekorunu yakalamak ise pek fazla oyuncuya nasip olmayacak gibi.

Yorum yapın