Figo Kariyeri ve Başarıları

4 Kasım 1972’de hayata gözlerini açan ve gençlik yıllarından itibaren kariyerli bir futbolcu olacağının sinyalini veren Figo’dan da dünya futbolu adına söz etmek gerekiyor. Portekiz’in yetiştirmiş olduğu en saf yeteneklerden biri olmasına rağmen ünlü oyuncunun kariyeri genel olarak farklı yönlerden ele alınır. Barcelona ve Real Madrid gibi iki devin formasını giymeyi başarmış olan yıldız isim bu alanda da önemli bir niteliğe sahip olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Figo kariyeri ve başarıları için bu kadar sığ bakmamak gerekiyor.

Her ne kadar oyuncu o dönem Barcelona’dan Madrid’e geçtiği için olağanüstü bir tepki görmüş olsa da kariyerinde yaşamış olduğu sayısız başarı olduğuna da rahatlıkla tanıklık edebiliyoruz.

Figo Hangi Takımlarda Oynadı?

Yukarda da değinmiş olduğumuz gibi Figo hangi takımlarda oynadı sorusu pek çok insan tarafından dile getirilir. İspanya’nın en önemli iki takımının dışında Sporting Lisbon ve Inter kariyerleri de Portekizli isim ise oldukça dikkat çekici bir noktada yer alıyor. Bu 4 kulüpte çıkmış olduğu 578 müsabakada toplam 93 golün altına ismini yazdırmayı bırakan Figo gittiği her camiada da önemli figürlerden biri olmayı başardı.

Bunun yanı sıra hem Barcelona hem Madrid hem de Inter’de yerel lig şampiyonlukları ve kupaları olduğunun da altını çizmenin doğru bir yaklaşım olacağını düşünüyoruz. Oyuncu ayrıca 2001 senesinde FIFA Yılın Dünya oyuncusu ödülünü, 2000 yılında ise Ballon D’or almaya hak kazanmıştır.

Figo Futbolu Ne Zaman Bıraktı?

Böylesine muhteşem bir kariyerin ne zaman sonlandığı ile ilgili de futbol severlerin merakının olmasını normal karşılamak gerekiyor. Figo futbolu ne zaman bıraktı ya da kariyerine ne olarak devam ediyor gibi sorgulamaların yapıldığını da tahmin etmek çok zor değil. Inter ve Atalanta arasında 31 Mayıs 2009 senesinde oynanan maçın 43.dakikasında oyundan çıkan Figo kariyerine de nokta koyduğunu ifade etmiştir.

2015’te yapılmış olan FIFA başkanlık seçimlerine aday olsa da burada aldığı başarısız sonuç onu farklı alanlara da itti. Ancak hala dünya futbolu adına çalışmalarını sürdürüyor ve sporun gelişimi adına gençleri teşvik etmesi ile de takdiri hak ettiğini söylemek lazım.

Yorum yapın